HEBI VITAL, s.r.o.

Vhodné cvičenia pre seniorov a ľudí v zrelom veku II.

srdce

Zumba Gold je mimoriadne obľúbená medzi seniormi

Zumba Gold je jedinečná a špeciálne prispôsobená ľuďom v zrelom veku a seniorom. O zaujímavé postrehy sme požiadali odborníčku, ktorá 11 rokov pracovala ako fyzioterapeutka a aktuálne pôsobí ako inštruktorka Zumba Gold v Košiciach, Petru Lackovú. Odpovedala nám na nasledujúce otázky:
1. Prečo by ste seniorom a ľuďom v zrelom veku odporučili práve Zumbu Gold?
Tu je odpoveď jednoduchá, Zumba je predsa zábava. Platí to aj pre Zumba Gold, zatancovať si môže každý, nezáleží na veku. Navyše, Zumba Gold je zostavená pre potreby ľudí v staršom veku, využíva pomalšie tempo, choreografie obsahujú jednoduché prvky, nevhodné pohyby sú vynechané (ako napr. skoky), zameriavame sa aj na jemnú motoriku, ktorá sa vekom zhoršuje a nakoniec je tu možnosť nájsť si nový okruh priateľov a známych – rovesníkov.
2. V čom sú hodiny so seniormi iné oproti cvičeniu s ľuďmi nižšieho veku?
Hodina nie je tak dynamická, je vedená jednoduchšie, kroky sa postupne nabaľujú, od najzákladnejších ku zložitejším, no najväčší rozdiel cítiť v šatni, pretože účastníci sa radi porozprávajú, pochvália niečím novým, posťažujú, čo ich trápi, sú otvorenejší:)
3. Čo by ste seniorom ešte okrem cvičenia odporučili, aby boli zdraví a vitálni?
Okrem pravidelného cvičenia odporúčam aj správnu, dostatočnú a pestrú stravu. Vo vyššom veku má byť vyvážená, kaloricky hodnotná a ľahko stráviteľná. Netreba zabúdať ani na pitný režim, zbaviť sa zlých návykov – napr. fajčenia. Dôležitý je dostatočný spánok a oddych. V tomto veku majú už ľudia viac času na seba, takže nikdy nie je neskoro začať so správnou životosprávou, veď mladosť je len stav mysle!

Zumba Gold – vyhovuje všetkým generáciam
Nestíhate tempo klasickej formy Zumby, alebo vám z nejakého dôvôdu nevyhovuje? Nevadí. Teraz máte možnosť navštevovať hodiny Zumba Gold, ktorá bola špeciálne upravená, aby vyhovovala všetkým. Aj staršej generácii.
Zumba Gold bola špeciálne vyvinutá pre tých, ktorým klasické hodiny Zumby z akýchkoľvek príčin nevyhovujú. Predstavuje upravenú variantu Zumby – jednotlivé pohyby, rytmus a tempo sú prispôsobené tak, aby boli dostupné širokej škále účastníkov. Fáza zahrievania organizmu, prestávky medzi jednotlivými zostavami a záverečné vydýchavanie je dlhšie.

Pre koho je Zumba Gold určená?
Seniori, ľudia – s nadváhou, nedostatkom kondície alebo nejakým zdravotným deficitom, mamičky po pôrode a všetci tí, ktorí sa bojíte rýchlych a nápaditých choreografií Zumby Fitness, zbystrite pozornosť! Zumba Gold je tu pre vás. Zahoďte predsudky, prípadné obavy a bavte sa!
Zumba Gold je skvelým odrazovým mostíkom k zdraviu a vitalite. Je proste fantastická a chytí vás za srdce. Okrem jedinečnej zábavy sa môžete tešiť na celý rad ďalších pozitív:
 Kladne ovplyvňuje celý kardiovaskulárny systém, ktorý je pri nadváhe alebo nízkej kondícii v ohrození,
 aeróbne cvičenie, obľúbené po celom svete, sa podieľa na zvyšovaní vytrvalosti – získate skvelú kondičku, posilníte svalstvo, zlepšíte celkovú ohybnosť a držanie tela,
 cvičenie je prevenciou osteoporózy,
 spoznáte kopec ľudí naladených na rovnakú vlnovú dĺžku, čo ocenia najmä seniori,
 zlepší sa vám nálada a celkový pohľad na svet, pretože hormóny šťastia dokážu urobiť malý zázrak so psychikou človeka.

Zumba a Zumba Gold sú si veľmi podobné
Ak ste navštívili hodinu pravej a nefalšovanej Zumby viete, že atmosféra pripomína energickú párty. Máte pocit, že sa skvele zabávate a pohyb je len akýmsi sprievodným javom (hoci skutočnosť je opačná).
Podobne je to aj pri lekcii Zumba Gold. Zásadný rozdiel spočíva v zmiernení tempa resp. intenzity cvičenia a zjednodušení jednotlivých pohybov. Zumba Gold vychádza zo špecifických fyziologických a psychologických požiadaviek cieľových skupín účastníkov. Čo to znamená v praxi?
V procese starnutia prechádza organizmus človeka viacerými zmenami – spomaľuje sa metabolizmus, vznikajú problémy s krvným tlakom a cholesterolom, dochádza k zvýšenému opotrebovaniu kĺbov, kostí a svalov a následným bolestiam. Zumba Gold zohľadňuje narastajúce zdravotné problémy seniorov alebo ľudí s nadváhou. Navštevovať ju však môže každý, komu vyhovuje.

Čo vás čaká na hodine Zumba Gold?
Zumba Gold je plná sexi rytmov Salsy, Merengue, Cumbie či Reggaetonu. Kto by odolal Rock & Rollu? Myslím, že nikto. K tomu, aby ste sa naučili Flamenco, nemusíte navštíviť španielsku Andalúziu. Prostredníctvom Tanga sa zasa prenesiete do Argentíny. Môžete sa tešiť aj na zmyselné pohyby brušných tancov, ktoré majú mnohé zdravotné pozitíva. Vplývajú na pohyblivosť kĺbov, bolesti chrbta a ocenia ich i ženy, ktoré majú bolestivú menštruáciu alebo sú v klimaktériu.

http://fitness.cvicte.sk/cvicte-sk/vhodne-cvicenia-pre-seniorov-a-udi-v-zrelom-vek

O autorovi Zobraziť všetko

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *