HEBI VITAL, s.r.o.

Vhodné cvičenia pre seniorov a ľudí v zrelom veku

cvičenie

Čím je človek starší, tým viac je dôležitá fyzická aktivita. Šport odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládať choroby a bolesť, dodáva energiu a pozitívnu náladu. Okrem pestrej ponuky športov pre ľudí v zrelom veku prinášame aj postrehy certifikovanej Zumba inštruktorky, Petry Lackovej.

Človek nikdy nie je dosť starý na to, aby mohol začať s pravidelným cvičením. S vekom prichádzajú problémy vznikajúce v dôsledku opotrebovania organizmu alebo vedenia nesprávneho životného štýlu. Šport je šanca na zmenu k lepšiemu a plnohodnotnému životu!

Dôvody, pre ktoré sa žiť aktívne v každom veku oplatí:
 Fyzická aktivita, ktorá sa vykonáva pravidelne, znižuje riziko ochorení kardiovaskulárneho systému, cukrovky, rakoviny, obezity, Alzheimerovej choroby atď.
 Nečinnosť vedie k strate sily vykonávať dennodenné aktivity, k častým návštevám lekárov, užívaniu liekov a hospitalizácii.
 Strach zo zranenia a pádov nie je namieste, pretože rozumná miera pohybu zabraňuje rednutiu kostí a znižuje riziko úrazov.
 Šport je cestou k dobrej nálade, vitalite a ponúka možnosť tráviť čas plnohodnotne s podobnými ľuďmi.
 Človek je taký starý, ako sa cíti. Pohyb prináša možnosť cítiť a vyzerať mladšie.
 Cvičenie zrýchľuje metabolizmus a buduje svalovú hmotu. Podieľa sa na zlepšení rovnováhy, flexibility a koordinácie.
 Šport zlepšuje kvalitu spánku a prospieva mozgu.

Ktoré športy sú stvorené pre seniorov?
Základným kameňom športovej aktivity človeka v zrelom veku by malo byť kardio cvičenie. Aeróbny tréning prospieva srdcu, zmierňuje dýchavičnosť a posilňuje imunitný systém. Za vhodné aktivity sa považuje chôdza, turistika, bicyklovanie, Zumba Gold, vodný aerobic, tenis.

Ak ste si mysleli, že silový tréning nie je pre seniorov, ste na omyle. Posilňovanie (najmä funkčný tréning) zabraňuje predovšetkým stratám kostnej hmoty, ktoré sú príčinou zranení. Namiesto činiek sa odporúčajú cvičebné pomôcky ako gumy, overbally a pod. Silový tréning pomáha lepšie zvládať bežné činnosti ako zdvíhanie predmetov a pod.cvičenie2

Pri výbere športovej aktivity je potrebné vybrať si taký šport, ktorý sa podieľa aj na rozvoji flexibility, rovnováhy a zlepšuje držanie tela. Vhodné sú, napríklad Wellness joga, Pilates či Tai chi.

Wellness joga pre telo, myseľ i ducha
Možnosť oddýchnuť si a načerpať pozitívnu energiu, ponúka Wellness joga. Tento druh jogy vznikol ako cesta k lepšiemu poznaniu svojho tela, jeho možností i limitov. Využíva jemné pohyby, vďaka čomu je vhodná pre všetkých.

http://fitness.cvicte.sk/cvicte-sk/vhodne-cvicenia-pre-seniorov-a-udi-v-zrelom-vek

O autorovi Zobraziť všetko

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *