HEBI VITAL, s.r.o.

Ako oprať šetrne ovčiu kožu, ovčiu vlnu a ovčie rúno?

vlnka 2

Máme výborné ohlasy od zákazníkov na prírodné čistenie v zimnom období v snehu, čo je asi najšetrnejší a najprirodzenejší spôsob ošetrenia vlneného vlákna. Naozaj to veľmi dobre funguje. Prikrývku z vlneného plyšu zo 100% ovčej vlny alebo kožušinku z ovčej kože, posypeme čistým snehom, a následne vyprášime- vyklepeme- vytrasieme. Pri ovčej kožušine, ovčej koži dávame pozor, aby sa zo strany kože nenamočila. Aby nám od premočenia “nestvrdla”. V lete pokiaľ nechceme prať v rukách alebo využiť službu čistiarne, je tu dobrý spôsob vetranie pri vlhkom a daždivom počasí. Dávame pozor , aby nám ovčia textília -ovčie rúno alebo ovčia koža – kožušinka na daždi nepremokla. Je dobré vlnu vetrať na zakrytom balkóne alebo terase. Okrem zakúpeného regenerátora ovčej vlny, nám dobre poslúži aj doma vyrobený sprej s lanolínom Wool Balzam na “Regenerácia vlnených lôžkovín “. Stačí jedenkrát za 14 dní impregnovať a regenerovať vlnu za pomoci vlastného regeneračného lanolínového spreju. Ochránime tak vlnu, prevoniame a osviežime počas celého roku a zvyšujeme životnosť vlnených lôžkovín, matracov, paplónov, vlnených kabátov, vlnených pánskych sák, svetrov, čiapok, baretiek, vlnených čalúnení a prírodných kožušín.

Návod na použitie doma vyrobeného regenerátora na ovčie rúno-textíliu:

Nariedime si do fľaše s rozprašovačom 1/2 vrchnáčika/ uzáveru lanolínu Wool Balzam s 1 litrom chladenej prevarenej vody. Obsah fľaše dobre premiešať, aby sa vlnotuk rovnomerne rozriedil v celom obsahu. Produkty z ovčej vlny alebo lôžkoviny postriekame lanolínovým “osviežovačom”, najlepšie po vyvetraní a vyprášení lôžkoviny. Následne po aplikácii sprejom je žiadúce zvlhčenú textíliu ešte raz dobre vyklepať/ vyprášiť/ vytriasť od prebytočnej vlhkosti alebo osušiť vlákno dobre sajúcou textíliou alebo papierovými utierkami. Vlnené vlákno sa premastí, vytvorí sa ochranný film okolo vlákien a vlákna sa zatiahnu a menej sa lámu. Impregnované vlnené vlákna sú odolnejšie aj proti znečisteniu.

Aloe Vera Sprej +olivový olej s rozprašovačom zmäkčuje a chráni kožu a ovčiu vlnu.

sprej-lanolinovy-s-aloe-vera-Je to ideálny ochranný prostriedok na starostlivosť o textílie z ovčej vlny a ostatných jemných tkanín. Je tiež určený na ošetrovanie stvrdnutej prírodnej usne, vylepšenie vzhľadu usňových doplnkov (kabeliek, obuvi), koženky a pod …

Zmes olejov a prírodných látok Aloe Vera, Lanolín, Pšenica, Nechtík, Rumanček – odstráni nečistoty, udrží výrobky príjemne mäkké, svieže, chráni od roztočov. Namáhané produkty chráni od vlhkosti, popraskania ( kabelky, obuv, opasky…) , na hladkom povrchu vytvorí ochranný voskový film.

Napr. obuv zo semišu možno ošetriť, ale nie je vhodný pre svetlé materiály, pretože môžu zmeniť odtieň na tmavší.
Príjemne vonia a osviežuje textílie.
Návod na použitie lanolínového regenerátora v spreji:

Pre ošetrenie stvrdnutej usne: nastriekajte rovnomerne po celej ploche zo vzdialenosti cca 20 cm, nechajte 5-10 min. pôsobiť a ľahko postláčajte. Pokiaľ je koža priveľmi stvrdnutá, je to zdĺhavý , ťažký a namáhavý proces.

Doplnky z kože a semišu: nastriekajte, nechajte pôsobiť 3 min, potom suchou handričkou vyleštite.
Menšie doplnky ošetríme handričkou, napusteným ochrannou zmesou a utrieme.

Kabáty, čalúnenie, svetre, čiapky, klobúky z tkanej vlny alebo plstenej ovčej vlny-tkaniny: Nastriekajte na textíliu, nechajte pôsobiť 3 min, potom suchou jemnou handričkou alebo kefkou jemne “prekefujte” .

Upozorňujem, že vlnený plyš a ani ovčia kožušina sa nesmie prať, odstreďovať v práčke a ani sušiť v sušičke. Prací cyklus pri ovčích textíliách musí byť pri stabilnej teplote do 30 stupňov Celzia, či už pri praní alebo “pláchaní”. A samozrejme je šetrný čistiaci prostriedok Lanolín Wool Balzam, ktorý nám vlákno ochráni a premastí, pred vysušením a lámavosťou. Pri nedodržaní zásad prania, môže dojsť k trvalému poškodeniu ku splstnateniu. Na pranie v práčke je určená len vlna so SPW super wash úpravou, kde je špeciálne upravovaný vlnený vlas , aby nám vlna “nesplstnatela”.
Pranie v práčke alebo aj ručné pranie ovčej kože, ovčej kožušiny, usne sa nedoporučuje!!! Môže dojsť k trvalému poškodeniu. Takéto výrobky zásadne čistíme v čistiarni alebo “na sucho” v snehu, v jemnej “hmle” napríklad z rozprašovača,..

Ešte by mohla pomôcť dobrá rada pri stvrdnutej koži od kamaráta Toma:
Natrieť rubovú koženú stranu kožušiny masťou na konské postroje alebo masťou z čistého lanolínu a napríklad cez oblé drevené rúčky alebo hrany (napr. na starých kreslách..alebo na niečom podobnom), povyťahovať kožu alebo preklepávať kúsok-po kúsku dreveným “klacíkom”. Je to ťažká a prácna “robota”, ale mala by pomôcť zmäkčiť kožu na kožušine. Totiž koža je “zrazená” v teplej vode alebo vo vode a preto stvrdla – lebo sa “scvrkla”…. Podľa Toma nepomôže indulóna ani jedlé oleje. Len čistá lanolínová masť alebo masť na konské postroje.

lanolin-praci-gel-woll-balsam-1500-ml

Na konci,  po opraní alebo aj očistení, je ešte  dobré prečesať jemne ovčiu vlnu-vlas,  kefou na ovčiarske psy. Jemne kúsok po kúsku, aby ste nepovyťahovali vlákna

Ako oprať ovčie rúno ?

Doporučujeme použiť pri praní ovčej vlny špeciálny prací prostriedok s Lanolínom WOLL BALZAM. Je vhodný  na 100% prírodnú ovčiu vlnu, ovčie rúno, ovčie prikrývky,  paplóny, deky z ovčieho rúna, vlnené lôžkoviny, matrace, vlnené podušky, vlnené deky, vankúše, mohér, angoru , plyšové hračky, vlnené pletené svetre, detské prádlo, textílie a jemné textílie ( aj spodné prádlo).
Tento prací gél je vhodný na pranie výrobkov z prírodnej vlny, štrikované svetre a iné pletené produkty, na  jemné textílie,…na čistenie  kobercov aj odstraňovanie škvŕn z kobercov, z poťahových látok sedacích súprav, na pranie záclon, ….
Prípravok s Lanolínom vracia vlneným textíliám prirodzenú mäkkosť, jemnosť a šetrne odstraňuje nečistoty. Chráni a oživuje farby a dodá textíliám príjemnú vôňu. Nemusíte už použiť aviváž. Gél je veľmi penivý.

Regenerácia vlnených lôžkovín.

Pre dlhú životnosť ovčieho rúna môžeme jednoduchým spôsobom ochrániť vlnené vlákno pred lámavosťou a predčasným opotrebením. Stačí jedenkrát za 14 dní  impregnovať a regenerovať vlnu za pomoci vlastného regeneračného lanolinového spreju. Ochránime tak vlnu počas celého roku a zvyšujeme životnosť vlnených lôžkovín. Nariedime si do fľaše s rozprašovačom 1 vrchnáčik/ uzáver  lanolínu Wool Balzam  s 1 litrom chladenej prevarenej vody.  Produkty z ovčej vlny alebo lôžkoviny  postriekame lanolínovým “osviežovačom”, najlepšie po vyvetraní a vytrasení lôžkoviny. Vlnené vlákno sa premastí, vytvorí sa ochranný film okolo vlákien a vlákna sa zatiahnu a  menej sa lámu. Impregnované vlnené vlákna sú odolnejšie aj proti znečisteniu. 

Čistenie a tepovanie kobercov, čalúnení, matracov a gaučových súprav.

Do nádoby s vodou si nariedime čistiaci tepovací prostriedok. Riedenie 1 vrchnáčik/ uzáver lanolínu Wool Balzam s 5 litrami vlažnej vody. Tepujeme ručne obvyklým spôsobom: koberce, čalúnenie, gaučové súpravy alebo matrace, najprv dobre povysaváme, prípadne vyklepeme alebo vyprášime. Zbavíme ich prachu a nečistôt. Hubkou vytvoríme bohatú penu a nanášame ju jemne – “vtierame” na čistený povrch.Po zaschnutí suché zvyšky povysávame.
Osvieženie, ochrana vlnených a prírodných kobercov alebo matracov pred znečistením a predčasným opotrebovaním.

Návod na pranie ovčieho rúna: 
Pri praní vesty, papučiek alebo menších vlnených výrobkov: 1 x 50 ml alebo 1 uzáver Wool Balzam / na 10 L vody do 30 stupňov Celzia teploty pracieho kúpeľa, vložíme textíliu a máčame 30 minút.Pri väčšom množstve textílii alebo pri praní vlnenej prikrývky: 4 x 50 ml alebo 4 uzáveri Wool Balzam / na 40 L vody do 30 stupňov Celzia teploty pracieho kúpeľa, vložíme textíliu a máčame od 30 do  60 minút.Do väčšej nádoby, napr. vaňa, si pripravte prací kúpeľ s Woll Balzamom. Výrobok namočte do kúpeľa od 30-60 minút.Po odmočení, vypustite prací roztok a napustite čistú vodu.
Počas máčania textílie niekoľkokrát treba pomačkať, prípadne obrátiť, aby prací prostriedok prešiel celým výrobkom. Následne opláchnite v rovnako vlažnej vode, poprípade 2 až 3 x opakujte. Je dobré, ak prvé pláchanie nahradíte sprchou, hlavne pri väčších textíliách. Potom vypustite prací kúpeľ, opatrne vytlačte z textílie vodu, vytrepaním textíliu zbavíte ďalšieho množstva vody. Vytrepanie je dôležité pre zachovanie pôvodného vzhľadu vlasovej vrstvy výrobku. Sušte, najlepšie na rošte, ráme alebo na podložke. Nežmýkať, neodstreďovať  a nesušiť na priamom slnku. Sušte za pekného a teplého počasia v tieni alebo poltieni.

Upozornenie: Ovčie rúno zásadne perieme v rukách alebo čistíme v čistiarni. Nedoporučujeme pranie ovčieho rúna v aickej práčke, aj keď má práčka prací “program na vlnu” alebo “ručné pranie”. Tento program je vhodný na pranie napr. vlnených nohavíc, vlneného thermoprádla,….ale určite nie na vlnené ovčie rúno s vlasovou štruktúrou. Pranie v aickej práčke je možné  len ovčie rúno so Super Wash úpravou, ale aj tu je treba dodržať rovnakú teplotu prania a plákania do 30 stupňov Celzia. A nastaviť ručné pranie na šetrné a tiež nízke otáčky odstreďovania. Nesušiť v sušičke. Nebieliť. Nežehliť.

Ing. Danka Stroková

Zdroj: http://runoshop.blogspot.sk/2013/06/ako-oprat-setrne-ovciu-kozu-ovciu-vlnu.html

O autorovi Zobraziť všetko

admin

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *