História používania vôňí siaha ďaleko do minulosti a zrejme sa začala písať v okamihu, keď človek zacítil príjemnú vôňu. Zo začiatku o výbere vône rozhodoval inštinkt, neskôr boli ľudia schopní rozoznať vzťah medzi príčinou a následkom, zapamätať si a analyzovať tieto vzťahy.
Prvé doklady o aromaterapii sa objavujú už pred 6000 rokmi, avšak samotný termín aromaterapia (“aróma” = vôna, “terapia” = starostlivosť) vznikol až v dvadsiatom storočí nášho letopočtu. Aromaterapeutické oleje používali už starí Číňania, Gréci, Rimania aj Egypťania.
Prvé písomné záznamy o využívaní aromatických rastlín v liečiteľstve sa objavujú už v kultúre babylonskej (11 storočie pred n.l.), ktorá naväzovala na kultúru sumerskú. Niektorí považujú za kolísku aromaterapie Čínu či Indiu.
Najstarší doteraz objavený destilačný prístroj na výrobu éterického oleja sa datuje do obdobia 3000 pred Kristom. Aromaterapiu poznali a úspešne využívali aj kráľovná zo Sáby či Kleopatra, ktorej umenie lásky a krásy pomocou vôní bolo už za jej života legendárne.
Starovekí Egypťania používali pri svojich náboženských obradoch kvety; verilo sa, že určité vône dokážu aktivovať vyššie vedomie alebo naopak úplne človeka uvoľniť. Vonné (esenciálne) oleje sa používali aj na účely balzamovania. V procese mumifikácie, ktorý mal milovaným nebožtíkom umožniť posmrtný život, sa uplatňovali oleje z myrhy, kadidla, škorice, cédru a plodov borievky. Postupom času sa používanie olejov rozšírilo aj do ostatných oblastí života Egypťanov – či už to bola kozmetika, medicína alebo parfuméria.
Nadšenými používateľmi éterických olejov boli aj starovekí Rimania, ktorí využívali vo veľkej miere vonné kúpele, zábaly, oleje či masti. Vysoko si cenili vôňu ruže, ktorú používali pri rôznych príležitostiach, dokonca ju pridávali aj do fontán. Obľúbenou a doporučovanou vôňou pre študentov bola aj mäta, ktorá podľa nich aktivovala mozgovú činnosť. Pri epidémiách využívali zase olej z levandule. Sami tieto esencie síce nevyrábali, ale dovážali ich z podrobených zemí, napríklad aj z Egypta.
Starovekí Číňania tou dobou praktizovali podobný druh aromaterapie ako Egypťania. Používali bylinky, pálené aromatická drevá a vonné tyčinky, aby dali najavo úctu svojim bohom. Najstaršia čínska dochovaná lekárska kniha (napísal ju Shen Nung niekedy okolo roku 2700 pnl) obsahuje cez tristo rôznych vonných bylín určených k liečbe chorôb.
Gréci mali v obľube vonné oleje. Používali ich v medicíne aj kozmetike. Lekárska aromaterapia sa u nich začala rozvíjať už pred 2000 rokmi. Legendárny grécky lekár Asklépios potom v 13. storočí pred našim letopočtom vynikol svojim novátorským prístupom k užívaniu bylín pri operáciách. Jeho povesť bola tak veľká, že sa po svojej smrti stal súčasťou gréckej mytológie ako boh liečenia.
Lekár Theofrastos napísal knihu o liečivých vlastnostiach “aromatických” rastlín. Iná kniha o používaní bylinných liečiv, napísaná gréckym lekárom Pedaciem Dioscoridem, sa držala po dlhých 1200 rokov medzi poprednými informačnými zdrojmi lekárov západného sveta. Mnohé z jeho liečebných postupov sa v aromaterapii dodnes uznávajú.
Až počas 19. storočia nášho letopočtu však európski vedci začali vážne skúmať efekty esenciálnych olejov na baktérie, s ktorými sa stretávali.
Francúzsky chemik Rene Maurice Gattefossé začal s intenzívnym výskumom liečivých vlastností esenciálnych olejov niekedy okolo roku 1900. Pri práci vo svojom laboratóriu si raz škaredo popálil ruku a inštinktívne ju vtedy ponoril do najbližšej tekutiny, čo bola nablízku. Zhodou okolností sa jednalo o levanduľový olej. Chemik bol prekvapený rýchlosťou, s akou sa potom popálenina zahojila – rana sa nezapálila a dokonca po nej neostala ani jazva. Gattefosému sa dnes pripisuje otcovstvo pojmu “aromaterapie”.
Na výsledky Gattefosého experimentov potom nadviazal doktor Jean Valet, ktorý počas druhej svetovej vojny úspešne liečil zranených vojakov práve pomocou esenciálnych olejov.
Od tej doby vznikli nespočetné štúdie a publikácie pojednávajúce o aromateriapii a liečivých silách esenciálnych olejov. V 70. a 80. rokoch minulého storočia sa potom aromaterapia stala hlavnou súčasťou alternatívnej a holistickej liečby naprieč celým svetom.
Dnes môžeme stáročiami overené informácie využívať denne, počas choroby či oddychu. Jednou z možností je použitie moderných ultrazvukových aromadifúzorov značky MADEBYZENTM. Širokú ponuku nájdete v našom e-shope www.seniorfitness.sk . Už Hypokrates – otec medicíny veril, že každodenná vonná kúpeľ a aromaterapeutická masáž zaistí užívateľovi pevné zdravie. Stojí preto za zamyslenie, či by nám tých pár kvapiek denne nemalo upevňovať zdravie alebo len zlepšovať náladu.
Zdroje:
www.irisana.eu
www.medzizenami.sk